Wspólny projekt polsko-niemiecki

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
25 czerwca 2010

Centra Informacyjne i infrastrukturalna rozbudowa miejsc atrakcyjnych tury-stycznie w miejscowościach Ziethen i Moryń dla intensywnego wykorzystania turystycznego interesujących krajobrazów ukształtowanych przez lodowiec po obu stronach Odry (Geopark Kraina Lodowca nad Odrą).

został zatwierdzony i będzie współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Priorytet 3 „Europejska Współpraca Terytorialna“ – „Współpraca Transgraniczna krajów związkowych Brandenburgia/Meklemburgia Pomorze Przednie i Rzeczpospolitej Polskiej (Województwo Zachodniopomorskie) na lata 2007 – 2013”.
 
Partnerami projektu są:     Urząd Związku Gmin Joachimsthal jako partner wiodący, który ponosi odpowiedzialność za realizację całego projektu
                        oraz Miasto Moryń, odpowiedzialne za realizację własnej części projektu i jego trwałość.
 
Finansowa wartość projektu:  

1.671.390,07 EUR,

  w tym wsparcie UE:        

1.420.680,00 EUR,

wartość projektu w Joachimsthal:       

948.696,00 EUR

   w tym wsparcie UE:        

806.391,00 EUR

wartość projektu w Moryniu:        

722.694,07 EUR

   w tym wsparcie UE:  

614.289,00 EUR

 
Finansowe wsparcie projektu ze strony UE wynosi 85 % wartości całego projektu.
 
 
Wspólnym celem partnerów projektu – Urzędu Związku Gmin Joachimsthal i Miasta Morynia – jest stworzenie dla turystów i gości regionu atrakcyjnych, opartych na przeżyciach miejsc o dużej sile przyciągania. Miejsca te, położone po obu stronach granicy, ukształtowane zostały w wyniku działania lodowca i tworzą dzisiaj atrakcyjny turystycznie krajobraz. Projekt zakłada przekazywanie turystom wiedzy i przeżyć za pomocą interesujących, wielostronnych, interaktywnych form prezentacji.
 
Obszar realizacji projektu:
 
 
Zakończenie realizacji projektu zaplanowane jest na 31.03.2012.
 
W ramach projektu przeprowadzone będą intensywne działania służące transgranicznemu wykorzystaniu dla ekonomicznego rozwoju regionu walorów turystycznych związanych z naturalnym bogactwem.
 
Kluczową rolę w tworzeniu sieci miejsc uwidaczniających gościom regionu bogactwo polodowcowego krajobrazu stanowić mają centra informacyjne:
 
  • historyczny młyn parowy w Groß-Ziethen, położony w centrum „Krajobrazu Lodowcowego Joachimsthal”/ „Eberswalder Urstromtal”. Na tym terenie turyści obserwować mogą kompletną serię zjawisk z epoki lodowcowej w typowej sekwencji;
  • miasto Moryń (budynek byłego kina) położone w regionie moren czołowych i rynien polodowcowych z jeziorami polodowcowymi i w niewielkiej odległości od metropolii Szczecin.
 
Kolejnymi ważnymi elementami projektu są połączenia trzech Centrów Informacyjnych z innymi atrakcjami regionu:
 
-          dużymi odkrywkami w Sperlingsherberge i Ihlowberge, które oferują spektakularne widoki utrwalonych procesów z czasów epoki lodowcowej i pozostałości po lodowcu, a także możliwość aktywnego spędzenia czasu przez turystów;
 
-          miejscami o szczególnej wartości krajobrazowej, a szczególnie z jeziorami: Grimnitzsee, Werbellinsee, Unteruckersee, Scharfrichtersee i Jezioro Morzycko, które  powstały na skutek działania lodowca, choć ich geneza nie jest identyczna;
 
-          rozbudowaną siecią dróg, co poprawi dostęp do miejsc o szczególnej wartości turystycznej poprzez:
 
·         trasę rowerową Berlin – Uznam (połączenie w miejscowości Elsenau, tuż obok jeziora Werbellinsee i w miejscowości Joachimsthal)
·         ścieżką rowerową i spacerową odcinka „Promenady Wielkiego Raka“ wokół Jeziora Morzycko (o długości około 500 m)
 
-    zrekonstruowanym amfiteatrem w Moryniu, który dysponować będzie 50 miejscami siedzącymi i 150 miejscami stojącymi. Odbywać się w nim będą imprezy polsko-niemieckie
 
 
 
 Transgraniczna sieć
 
 
Cechą wyróżniającą wspólny projekt jest merytoryczna i organizacyjna sieć tworzona przez centra informacyjne przy jednoczesnym zagwarantowaniu ich indywidualnego charakteru, specjalnych ofert i własnych form działania. Głównymi celami tej sieci są:
 
-          wzajemnie uzupełniające się tematycznie wystawy, programy imprez, roczne plany pracy;
-          organizacja wspólnych imprez dla różnych grup publicznościoraz transgranicznych oprowadzeń;
-          przygotowanie wycieczek i seminariów dla specjalistów w dziedzinie turystyki;
-          współpraca z kierownictwem obszarów przyrodniczo chronionych po polskiej i niemieckiej stronie granicy dla uzgodnienia przebiegu tras turystycznych i zharmonizowania działalności turystycznej;
-          tworzenie sieci współpracy w regionie w zakresie turystyki;
 
 
W trakcie realizacji projektu partnerzy podejmować będą wspólne działania marketingowe, np. publikować będą wspólne ulotki i broszury, organizowane będą wystawy czasowe oraz imprezy o charakterze ponadregionalnym.
 
Przygotowywane właśnie prezentacje internetowe informować będą w języku polskim i niemieckim o działaniach w ramach projektu oraz o stanie jego realizacji.
Autor: Dział Promocji: Barbara Nawrolska

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Obszar realizacji projektu

    Obszar realizacji projektu