Gmina Moryń

NIE dla czadu!

21 października 2021
CZAD - Bezbarwny, bezwonny, śmiertelny
Objawy zatrucia tlenkiem węgla to m. in. ból głowy, wymioty, zaburzenia koncentracji czy utrata przytomności.

Zagrożenie zatruciami tlenkiem węgla nasila się w okresie jesienno-zimowym, gdy następuje sezon ogrzewania mieszkań i innych pomieszczeń. Przyczyną zatrucia czadem w większości przypadków jest wadliwe lub niesprawne urządzenia grzewcze, niesprawne przewody kominowe w budynków bądź niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych.

Jak się chronić przed zatruciem? Przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzać szczelności przewodów kominowych i systematycznie je czyścić, nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych, często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien, zainstalować czujniki alarmowe wykrywające tlenek węgla w pomieszczeniach, w których odbywa się proces spalania.
 
Dlaczego warto zainstalować czujnik czadu?
Wykrywa minimalne stężenie tlenku węgla w powietrzu i natychmiast sygnalizuje to przez głośny alarm i migoczącą czerwoną diodę. Zamontuj czujnik w swoim domu i uchroń się przed tragicznymi skutkami zatrucia czadem!
Aby uniknąć zagrożenia:
- zainstaluj czujkę czadu;
- nie zakrywaj kratek wentylacyjnych;
- wietrz pomieszczenia, w których korzystasz z piecyków i term gazowych.
 
Więcej informacji na: https://www.gov.pl/web/rcb/nie-dla-czadu?fbclid=IwAR2SnbpRz4hIKvTPvN-Ug7pF9R1wqbqcK0bHgMt6fQz76127EnL4Zhl90zQ

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Nie dla czadu!

    Nie dla czadu!