Gmina Moryń

Obowiązkowe wyposażenie roweru

8 maja 2023

Każdy, kto porusza się rowerem po drogach, powinien wiedzieć, że rower, tak jak samochód czy inny pojazd, musi spełniać wymagania związane z bezpieczeństwem. Powinien być sprawny i posiadać obowiązkowe wyposażenie. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym: pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

Rower powinien być wyposażony:

Rower może być wyposażany:

Rowerzysta od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie roweru. Ponadto musi zachować szczególną ostrożność, jak również włączyć światła, w które rower jest wyposażony (z przodu i z tyłu) w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (mgła, deszcz, itp.).

Podczas jazdy w dzień przy dobrej widoczności dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru, były zdemontowane, natomiast na stałe musi być zamontowane obowiązkowe światło odblaskowe.

Kask i kamizelka odblaskowa nie są obowiązkowe, jednak warto je mieć na sobie podczas jazdy na rowerze. Kask chroni głowę podczas ewentualnego upadku, natomiast kamizelka odblaskowa zwiększa Twoją widoczność na drodze.

Źródło informacji: https://policja.pl/pol/aktualnosci/189204,Obowiazkowe-wyposazenie-roweru.html

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Ulotka Biura ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przedstawiająca rower z oznaczonymi obowiązkowymi elementami wyposażenia: dźwigniami hamulca przedniego i tylnego, lampa przednia koloru białego, dzwonek, lampa tylnia koloru czerwonego, odblask

    Ulotka Biura ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przedstawiająca rower z oznaczonymi obowiązkowymi elementami wyposażenia: dźwigniami hamulca przedniego i tylnego, lampa przednia koloru białego, dzwonek, lampa tylnia koloru czerwonego, odblask