Logo Miasta i Gminy Moryń

Obowiązek usuwania zanieczyszczeń z dróg publicznych – komunikat Urzędu Miejskiego

W związku z rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego i zintensyfikowaniem pac w uprawach polowych Gmina Moryń przypomina że zgodnie z obowiązującymi przepisami, podstawą jest m.in. Ustawa Prawo o ruchu drogowym Dz.U  z 2024 r poz. 1251  - art. 45 ust. 1 pkt 9 – zakaz zaśmiecania i zanieczyszczania drogi.

- Nie wolno zanieczyszczać drogi błotem, ziemią, obornikiem czy resztkami roślinnymi.

- Jeśli dojdzie do zabrudzenia,  należy niezwłocznie usunąć zanieczyszczenie.

- Za pozostawienie błota na jezdni grozi mandat, a w razie wypadku – odpowiedzialność cywilna, a nawet karna.

Ziemia i błoto na asfalcie mogą:

- powodować poślizg (szczególnie dla motocyklistów i rowerzystów),

- wydłużać drogę hamowania,

- doprowadzić do wypadku.

W praktyce rolnik może ponosić odpowiedzialność za kolizję, jeśli nie zadbał o czystość drogi.

 W związku z powyższym przypominany, że przed wyjazdem z pola na drogę publiczną należy bezwzględnie:

- Oczyścić koła z ziemi i błota
- Sprawdzić błotniki oraz podwozie
- Usunąć większe bryły ziemi

Zabrania się wjazdu na drogę z zanieczyszczonymi kołami.

Zanieczyszczenie jezdni stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu oraz może skutkować mandatem i odpowiedzialnością finansową w razie wypadku.

W przypadku zabrudzenia drogi należy niezwłocznie ją oczyścić.

Dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych.

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności