Logo Miasta i Gminy Moryń
Powróć do: Kultura

Miejska Biblioteka Publiczna

RYS HISTORYCZY

Początki moryńskiej biblioteki sięgają roku 1946, kiedy to biblioteka funkcjonowała jako jeden z 5 punktów bibliotecznych należących do biblioteki w Dębnie, z księgozbiorem wymiennym i dopożyczanym. Otwarcie bibliotek (w tym biblioteki w Moryniu) nastąpiło w 1949 roku. Istniejące od r. 1946 punkty biblioteczne w miasteczkach przekształcono w biblioteki miejskie.  Początkowo siedzibą biblioteki był Ratusz Miejski. Następnie  – zbiory, które zachowały się po pożarze w Ratuszu – przeniesiono do budynku mieszkalnego  przy ul. Kościuszki. Dopiero po kilku latach biblioteka usytuowana została w budynku przy ul. Szerokiej 12 i mieści się tam do dnia dzisiejszego.

CELE I ZADANIA BIBLIOTEKI

 

  • gromadzenie, opracowanie i przechowywanie zbiorów bibliotecznych służących zaspokojeniu potrzeb czytelniczych oraz rozwojowi czytelnictwa,
  • katalogowanie zbiorów,
  • udostępnianie zbiorów na zewnątrz i na miejscu,
  • pełnienie funkcji ośrodka informacji biblioteczno – bibliograficznej,
  • współpraca z innymi bibliotekami i instytucjami kultury,
  • propagowanie czytelnictwa poprzez różnego rodzaju formy pracy np.: głośne czytanie bajek dzieciom młodszym,
  • organizowanie kursów językowych dla dzieci w czasie wolnym od zajęć szkolnych (ferie, wakacje), spotkania autorskie,
  • organizowanie kursów komputerowych dla seniorów, itp.,
  • prowadzenie FACEBOOKA biblioteki,
  • włączanie się w różnego rodzaju akcje, związane nie tylko z działalnością biblioteczną, ale również z kwestowaniem na rzecz osób potrzebujących, czy ratownictwem medycznym, p. poż., itd.
  • ponadto biblioteka od kilku lat organizuje rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”. Jest to ogólnopolska akcja bibliotekarzy, czytelnikówi miłośników rowerów, którzy w miłej atmosferze spędzają czas zwiedzając swoją okolicę.

 

Księgozbiór biblioteki w Moryniu liczy ok. 12000 wol. (stan na 31.12.2014). Odnotowuje się, iż od kilku lat średnio przybywa ok. 400 nowych woluminów.

Prenumeratą objęto  kilka tytułów czasopism, m.in. : Murator, Działkowiec, Świerszczyk,  ponadto czytelnicy mają do dyspozycji takie tyt. czasopism jak: Claudia, Charaktery, Odkrywca, Spotkania z zabytkami, Mój ogród, Oliwia, Wędrowiec zachodniopomorski i inne.

Do dyspozycji czytelników oddano trzy stanowiska komputerowe z ogólnodostępnym, nieodpłatnym internetem.      

Czytelnicy:  biblioteka co roku rejestruje ok. 360 czytelników aktywnie korzystających z zasobów placówki oraz ponad 100 osób, które znajdują się w tzw. przerwach (korzystających sporadycznie lub tylko z czytelni internetowej)

W wypożyczalni powstał „Kącik Literatury dla dzieci” i jest przeznaczony głównie dla maluchów odwiedzających bibliotekę z osobą dorosłą. Oprócz oferty wydawniczej, dzieci mogą się pobawić zabawkami,  porysować kredkami lub kredą – dorośli w tym czasie mogą swobodnie wybrać lekturę dla siebie.

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich czytelników biblioteka  sukcesywnie dokonuje zakupów nowości wydawniczych, bądź uzupełnia brakujące pozycje czytelnicze, zarówno pod kątem literatury beletrystycznej jak i popularno–naukowej.

O zakupionych nowościach wydawniczych biblioteka  informuje swoich czytelników na bieżąco na profilu FACEBOOKA.