Początki moryńskiej biblioteki sięgają roku 1946, kiedy to biblioteka funkcjonowała jako jeden z 5 punktów bibliotecznych należących do biblioteki w Dębnie, z księgozbiorem wymiennym i dopożyczanym. Otwarcie bibliotek (w tym biblioteki w Moryniu) nastąpiło w 1949 roku. Istniejące od r. 1946 punkty biblioteczne w miasteczkach przekształcono w biblioteki miejskie. Początkowo siedzibą biblioteki był Ratusz Miejski. Następnie – zbiory, które zachowały się po pożarze w Ratuszu – przeniesiono do budynku mieszkalnego przy ul. Kościuszki. Dopiero po kilku latach biblioteka usytuowana została w budynku przy ul. Szerokiej 12 i mieści się tam do dnia dzisiejszego.
Księgozbiór biblioteki w Moryniu liczy ok. 12000 wol. (stan na 31.12.2014). Odnotowuje się, iż od kilku lat średnio przybywa ok. 400 nowych woluminów.
Prenumeratą objęto kilka tytułów czasopism, m.in. : Murator, Działkowiec, Świerszczyk, ponadto czytelnicy mają do dyspozycji takie tyt. czasopism jak: Claudia, Charaktery, Odkrywca, Spotkania z zabytkami, Mój ogród, Oliwia, Wędrowiec zachodniopomorski i inne.
Do dyspozycji czytelników oddano trzy stanowiska komputerowe z ogólnodostępnym, nieodpłatnym internetem.
Czytelnicy: biblioteka co roku rejestruje ok. 360 czytelników aktywnie korzystających z zasobów placówki oraz ponad 100 osób, które znajdują się w tzw. przerwach (korzystających sporadycznie lub tylko z czytelni internetowej)
W wypożyczalni powstał „Kącik Literatury dla dzieci” i jest przeznaczony głównie dla maluchów odwiedzających bibliotekę z osobą dorosłą. Oprócz oferty wydawniczej, dzieci mogą się pobawić zabawkami, porysować kredkami lub kredą – dorośli w tym czasie mogą swobodnie wybrać lekturę dla siebie.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich czytelników biblioteka sukcesywnie dokonuje zakupów nowości wydawniczych, bądź uzupełnia brakujące pozycje czytelnicze, zarówno pod kątem literatury beletrystycznej jak i popularno–naukowej.
O zakupionych nowościach wydawniczych biblioteka informuje swoich czytelników na bieżąco na profilu FACEBOOKA.