Badanie parametrów powietrza dostarcza cenne informacje o lokalnych warunkach klimatycznych i jakości powietrza. Monitorowanie tych parametrów jest istotne dla zdrowia mieszkańców oraz w planowaniu rozwoju terenów zielonych i rekreacyjnych.
Pyły zawieszone, czyli PM to drobne cząsteczki stałe lub krople cieczy, które unoszą się w powietrzu i związane są z działaniem natury np. popiołem wulkanicznym czy pyłem mineralnym bądź związane z działalnością człowieka - powstają one w procesie spalania paliw oraz przekształceń innych zanieczyszczeń w powietrzu.
Pył zawieszony PM10 - jest to mieszanina cząsteczek szkodliwych takich jak: benzopireny, furany, dioksyny tj. metale ciężkie. Pyły o średnicy poniżej 10 mikrometrów absorbowane są w górnych drogach oddechowych i oskrzelach.
Pył zawieszony PM 2.5 - to tzw. aerozole atmosferyczne uznawane za najgroźniejsze dla zdrowia człowieka, gdyż może on przedostać się bezpośrednio do krwioobiegu. Ten rodzaj pyłu odpowiedzialny jest za: nasilenie astmy, osłabienie czynności płuc, nowotwory płuc, gardła i krtani, zaburzenia rytmu serca, zapalenie naczyń krwionośnych
miażdżycę, niższą masą urodzeniową dziecka i problemy z oddychaniem, gdy było ono narażone na kontakt z pyłami w trakcie rozwoju płodowego, nasilenie objawów chorób związanych z układem krwionośnym i oddechowym.
Pył zawieszony PM 1 - to ultradrobne cząstki o średnicy poniżej 1 mikrometra, które mogą krążyć po całym ciele i powodować ogólnoustrojowe skutki zdrowotne. Źródłem PM1 są np. emisje z fabryk i innej działalności przemysłowej, wydech pojazdu, cząsteczki opon pochodzące z użytkowania pojazdu, dym z pożarów lasów lub spalania drewna w pomieszczeniach.